História využitia striebra k ochrane a podpore zdravia

Už v staroveku, v období antiky, boli známe účinky kovového striebra na vodu. Alexander Veľký pri svojom ťažení na východ viezol so sebou zásoby pitnej vody v strieborných nádobách, v ktorých sa nekazila. Ľudia dlhú dobu nepoznali pravej príčiny tohto javu, až s objavom mikroorganizmov sa prišlo na to, že striebro je pre väčšinu z nich smrteľne jedovaté už v minimálnych množstvách. Tento efekt vedci nazvali oligodynamické pôsobenie striebra, ktoré sa najvýrazněji prejavuje u strieborných nanočastíc, maličkých čiastočiek s rozmermi niekoľko milióntin mm.

 

Takmer každý človek sa už stretol s tzv. čiernením strieborných predmetov, ktoré vzniká chemickou reakciou zlúčeniny síry z ovzdušia a povrchom kovového striebra a je vlastne základom pôsobenie pravého koloidného striebra. Baktérie majú vo svojej bunkovej membráne aminokyselinu cysteín s obsahom síry (S-II). Táto aminokyselina je hlavným cieľom strieborné strely - nanočastice - ktorá sa na ňu chemicky veľmi pevne naviaže a síru z nej doslova vytrhne. Membrána sa prederaví a baktérie hynie. Podobne pôsobí na aminokyselinu N- formylmethionin. Jej zničením nanočastice znemožní rast a rozmnožovanie mikroorganizmu.

.

 

Odlišná perspektíva

Antimikrobiálne vlastnosti striebra zaznamenala už staroindická medicína. Na využitie striebra ako dezinfekčného prostriedku vo väčšej miere došlo až v čase Rímskeho impéria. Všetky patricíjske domy uchovávali požívatiny v strieborných nádobách a do mlieka a tekutín sa ukladali strieborné mince. Tento zvyk sa uchoval aj v stredoveku. Užívanie strieborných príborov a strieborného riadu bolo samozrejmosťou. Aj nádoby na svätenú vodu v kostoloch boli zo striebra, voda v nich bola prakticky sterilizovaná.

Najväčší érou koloidného striebra bolo obdobie medzi svetovými vojnami. Striebro sa užívalo ako prvotná medikácia na liečbu prenosných chorôb a užívalo sa ústne aj vnútrožilovo. Ale v priebehu druhej svetovej vojny sa na trhu objavili sulfónamidy a potom antibiotiká. Teda liečivá na rovnaké choroby, ale lacnejšie s výhodou ľahkého skladovania vo forme kapsúl a neskôr tabliet.

V neprospech koloidného striebra zohrala rolu ešte jedna skutočnosť, a to že v priebehu šesťdesiatych rokov minulého storočia sa začal dôsledne a v medzinárodnom meradle presadzovať princíp, že prírodné látky v úplne čistej podobe nesmú byť patentované ako liečivá. To znamenalo, že na ich vývoj, výrobu a predaj nemôže vzniknúť nikomu výhradné právo. Táto okolnosť tiež spôsobila prechod z používania striebra na používanie antibiotík a tak vlastne to bol symbolický prechod od liečenia k veľkému biznisu.

V roku 1993 v podstate únik informácií o vybavení kozmonautov opätovne spôsobil záujem o koloidné striebro. Verejne vyšlo najavo, že americkí, ale i ruskí kozmonauti, teda osoby, ktorých zdravotnému stavu je venovaná maximálna starostlivosť, odlietajú do vesmíru so zásobami koloidného striebra, určeného pre širokospektrálne zdravotné aj hygienické použitie.

V roku 1997 bola zverejnená správa, že hlavný lekár amerického ministerstva obrany poveril špeciálny tím expertov zistiť najúčinnejšie antivírusové, antibakteriálne a antiseptické látky, ktoré by mohli byť rýchlo k dispozícii pre vojnové operácie - víťazom sa stalo koloidné striebro.

Zdroj: The Silver Institute, Washington, DC, 1999

Porovnanie cien tovaru Navštívte Argena.sk v ShopMania

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie