Jaké jsou účinky koloidního stříbra na lidský organismus

 

Cit. (4): Provedené in vitro studie antimikrobiální aktivity nanočástic stříbra prokázaly vysokou bakteriostatickou a fungistatickou aktivitu při velmi nízkých koncentracích (1 μg.ml-1 až 10 μg.ml-1, neboli 1 až 10 ppm), které současně nevykazují akutní cytotoxicitu vůči buňkám savců, která byla stanovena při koncentracích vyšších než 30 μg.ml-1, neboli 30 ppm. Nanočástice stříbra tak nacházejí uplatnění např. v medicíně na potlačení infekcí při léčbě popálenin nebo k omezení tvorby bakteriálního biofilmu na cévních náhradách, katetrech, či protézách. (Viz také (5))

Méně je v tomto případě více, protože koloidní stříbro ve vyšších koncentracích není zcela neškodné pro člověka i zvířata. Koloidní stříbro je přijímáno buňkou převážně procesem, zvaným endocytóza a vylučovány procesem exocytóza. Protože endocytózy probíhá rychleji, než exocytóza, při vyšších koncentracích se nestačí nanočástice zcela vylučovat a zůstávají v buňce, kde mohou způsobit poškození nitrobuněčných struktur (6).

Mechanismus cytotoxického působení nanočástic stříbra vyšší koncentrace (100 ppm, 6-20 nm) zkoumali P. V. AshaRani et al. na lidských buňkách - plicních fibrioblastoch a rakovinných buňkách glioblastomu. Toxicita byla vyhodnocena pomocí změn v buněčné morfologii, životaschopnosti buňky, metabolické aktivity a oxidativního stresu. Nanočástice snížily množství ATP v buňce, což mělo negativní dopad na mitochondrie a zvýšily produkci kyslíkových radikálů ROS. Nanočástice také poškozovaly DNA. Aplikace nanočástic způsobila zastavení buněčného cyklu v G2/M fázi, pravděpodobně kvůli opravě poškozené DNA. Barvení Annexin-V propidium jodidem (PI) neprokázalo žádné masivní projevy apoptózy nebo nekrózy

Analýza transmisním elektronovým mikroskopem (TEM) zjistila přítomnost nanočástic uvnitř mitochondrie a jádra, které způsobují mitochondriální toxicitu a poškození DNA. Možným mechanismem toxicity je narušení mitochondriálního dýchacího řetězce. Vyšší citlivost buněk glioblastomu a jejich zastavený buněčný cyklus v G2/M fázi by mohly být využity pro studium vyšších koncentrací nanočástic stříbra jako léku na rakovinu. (7), (8), (9)

LD50 koloidního stříbra, stanovena na laboratorních potkanech byla určena na 1266 mg/kg per os a 284 mg/kg injekčně, takže je klasifikováno jako "nepatrně toxická substance" (10) 

(Průměrně vážící člověk by musel vypít více než 4000 l koloidního stříbra o koncentraci 20 ppm v krátkém čase, aby se otrávil).

Kontraindikace koloidního stříbra nejsou známy, s výjimkou alergie na stříbro, proto je vhodné u alergiků provést příslušný test. Naopak, byl zjištěn synergický (zesilující) efekt v kombinaci s některými antibiotiky (např. Polymyxin B, gramicidin S) (11). 

Hemolytické působení (rozklad červených krvinek) je u koloidního stříbra mimořádně nízké (HC50 byla stanovena na více než 1 024 ppm - ve srovnání         s antibiotiky a kationty stříbra hemolytická koncentrace řádově 10-100 násobně vyšší) (11).

Porovnanie cien tovaru Navštívte Argena.sk v ShopMania

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie