Charakteristika produktov ARGENA, UNIVERSAL, IONT

Koloidné striebro ARGENA a UNIVERSAL sú moderné produkty, ktoré využívajú súčasné poznatky z oblasti nanotechnológie, mikrobiológie a nanomedicíny. Spôsob prípravy možno označiť ako "green synthesis", pretože využíva výhradne látky, ktoré sú bežnou súčasťou potravinového reťazca človeka a sú zdravotne nezávadné. Navyše, je to originálny česko-slovenský výrobok, ktorý je porovnateľný s renomovanými svetovými značkami a pritom je cenovo oveľa prístupnejší pre širokú verejnosť.

  

Koloidné striebro Argena

je vodná disperzia sférických (guľovitých) nanočastíc striebra o rozmeroch priemerne 6 - 7 nm, s koncentráciou 35 ± 5 ppm, s prírastkom častíc rádovo okolo 20 nm, preto sa vyznačuje oranžovo žltou farbou v prechádzajúcom svetle. Neobsahuje strieborné katióny (<10%), len strieborné nanočastice, nevyvoláva hemolýzu (rozklad červených krviniek). Na potlačenie cytotoxicity (poškodzovanie ľudských a zvieracích buniek) sú nanočastice potiahnuté tenkou vrstvičkou potravinárskeho polysacharidu, ktorá ale neznižuje ich mikrobicidálné pôsobenie proti baktériám a vírusom. Mechanizmus ochrany pred cytotoxicitou spočíva v zamedzení interakcie medzi nanočasticami a bunkovou stenou, ktorá tiež obsahuje polysacharidy (strieborné nanočastice prejavujú chemickú afinitu voči polysacharidom). Disperzia je stéricky stabilizovaná potravinárskym stabilizátorom, ktorý je zložený z reťazcov aminokyselín (polypeptidov) a tak zároveň chráni bunkovú DNA pred poškodením a je ďalším faktorom, ktorý znižuje cytotoxicitu nanočastíc striebra ARGENA Koloidné striebro ARGENA prioritne pôsobí na bunkovú membránu patogénnych mikroorganizmov, ktorú narušuje, penetruje a mikroorganizmy hynú. Schopnosť rezistencie organizmu, ako je tomu napríklad u bežných antibiotík, je týmto vylúčená.
Senzorická charakteristika: oranžovo žltá farba, horkastá chuť, bez vône
 

KOLOIDNÉ STRIEBRO UNIVERSAL
je podobne ako pri type Argena vodnou disperziou sférických (guľovitých) nanočastíc striebra s rozmermi priemerne 6-7 nm, ale s koncentráciou 30 ± 5 ppm, preto sa vyznačuje zlatožltou farbou v prechádzajúcom svetle (dovoľuje sa slabá opalescencia). Tento vzhľad spôsobuje absorbcia svetla na povrchovom plazmónu nanočastíc. Pretože obsahuje strieborné nanočastice vo väčšej miere a strieborné katióny len veľmi málo (<20%), nevyvoláva zásadným spôsobom hemolýzu (rozklad červených krviniek). Na potlačenie cytotoxicity (poškodzovanie ľudských a zvieracích buniek) sú nanočastice potiahnuté tenkou vrstvičkou potravinárskeho polysacharidu, ktorá ale neznižuje pôsobenie a mikrobicídny vplyv na baktérie a vírusy. Disperzia je stéricky stabilizovaná. Koloidné striebro UNIVERSAL takisto prioritne pôsobí na bunkovú membránu patogénnych mikroorganizmov, ktorú narušuje, penetruje a mikroorganizmy hynú. Schopnosť rezistencie organizmu, ako je tomu napríklad u bežných antibiotík, je týmto vylúčená.
Senzorická charakteristika: zlatožltá farba, mierne horkastá chuť, bez vône
 
 Iónové striebro IONT

je bezfarebná vodná suspenzia strieborných nanoklastrů (skupiniek niekoľkých atómov) a veľmi malého množstva nanočastíc, bez úpravy polysacharidy a bez stabilizátora (elektrostatická stabilizácia). Od 1% do 20% (typicky 10%) obsahu striebra je vo forme častíc a väčšia časť obsahu, od 80% do 99%, je vo forme iónov striebra. Jedná sa o monoatomární koloidné striebro, tzv. hydrosol striebra. Pretože má pomerne vysoký obsah strieborných katiónov, vyznačuje sa vyššou cytotoxicitou, hemolytickým vplyvom a vplyvom na reťazec DNA oproti typu ARGENA, ale napriek tomu ani u týchto druhov koloidného striebra nebola zistená masívna nekróza alebo apoptóza buniek vyšších organizmov, čo znamená, že bunky sa dokážu časom "opraviť". V tomto smere má lepšie vlastnosti, ako mnohé druhy komerčných antibiotík. Tento typ koloidného striebra sa vyznačuje excesívnom účinkom, ktorý pre predstavu v prípade infekcií patogénnymi prvokmi je dostatočne silný, zatiaľ čo pri type ARGENA je v tomto prípade efektivita miernejšia a účinok o niečo slabší.

Senzorická charakteristika: bezfarebné, bez chuti, bez vône

 


Rozdiel medzi iónovým striebrom a koloidným striebrom - nanočastice

Iónové striebro (hydrosol striebra) nie je to isté čo kovové nano-častice v koloidu striebra. Napríklad, kovové striebro nie je rozpustné vo vode ale iónové striebro sa vo vode rozpustí. Technicky povedané, ión striebra je atóm striebra, ktorému chýba jeden elektrón. Ide o elektrón umiestnený na vonkajšej dráhe, ktorý určuje fyzikálne vlastnosti látky. Ak atóm striebra obsahuje tento elektrón, ide o kovové striebro. Pokiaľ tento elektrón odoberieme, dostaneme ión, ktorý je rozpustný vo vode. V tejto iónovej forme je striebro veľmi reaktívne, čo znamená, že sa veľmi rýchlo spája (reaguje) s inými prítomnými prvkami a vytvára zlúčeniny.

 

Kontraindikácie a zdravotné riziká

Užitie (pitie) iónového striebra (s koncentráciou 100 ppm a viac) môže potenciálne spôsobiť stav nazývaný Argyria, trvalé zafarbenie kože do šedo-modra. Medzi zriedkavo sa vyskytujúce vedľajšie účinky spôsobené nadmerným užitím sa uvádza poškodenie obličiek, podráždenie kože (najmä u alergie na kovy), krátkodobé deficitné neurologické stavy (tras, podráždenosť a pod.). Pozor, iónové striebro (hydrosol striebra) interaguje s niektorými liekmi vrátane tyroxínu, chinolónu, tetracyklínu a s penicilamínom.

 

 __________________________________________________________________________________________________________

POROVNANIE PRODUKTOV PODĽA VYBRANÝCH UKAZOVATEĽOV
 
Podľa intenzity pôsobenia zaraďujeme naše produkty zostupne: 1. IONT, 2. UNIVERSAL, 3. ARGENA.
Podľa toxicity a miery šetrnosti je to presne naopak (najšetrnejší je ARGENA, potom nasleduje UNIVERSAL a na tretej pozícii produkt IONT).
Podľa doby skladovateľnosti odporúčame spotrebovať najlepšie do 1 mesiaca koloidné striebro ARGENA do 3 mesiacov koloidné striebro UNIVERSAL a do 6 mesiacov od dátumu výroby iónové striebro IONT. Pri prekročení sú viditeľné zmeny v zafarbení najmä u koloidného striebra, čo nevedie k vyššej toxicite produktu ale skôr sa odráža na postupnom znižovaní intenzity pôsobenia.


Poznámka: Na dobu expirácie má zásadný vplyv prístup vzduchu, ktorý obsahuje stopové prvky síry, na ktorú najmä koloidné striebro vďaka veľkým povrchom nanočastíc rapídne reaguje, to znamená: uzatvorená fľaša vydrží dlhšie.

___________________________________________________________________________________________________________

Veľkosť nanočastíc

 

Veľkosť nanočastíc striebra sa určuje podľa vzorca D = 230/(FWHM-50). Z uvedeného záznamu absorbančnej (extinčnej) krivky, meranej na spektrálnom fotometri Zeiss vyplýva, že

priemerný rozmer nanočastíc  testovanej vzorky koloidného striebra Argena je

D = 6,4nm

velikost nanocastic

 _________________________________________________________________________________________________________ 

Koncentrácia nanočastíc

 

Koncentrácia nanočastíc Ag sa určuje z koncentrácie strieborných katiónov, meranej pomocou článku Ag+ISE vs. SCE pred Tollensovou reakciou, ktorá zodpovedá koncentrácii nanočastíc, vzniknutých po úplnom prebehnutí Tollensovej reakcie (redukcie strieborných katiónov na kovové striebro). Z grafu vyplýva, že daná testovaná vzorka koloidného striebra Argena

 

obsahovala výlučne strieborné nanočastice s koncentráciou 30ppm a neobsahovala  škodlivé strieborné katióny,

 koncentrace

 

čo produkty našej výroby radí v súčasnosti medzi najkvalitnejšie na českom a slovenskom trhu (renomovaní výrobcovia deklarujú 10 - 20% strieborných katiónov) a čo sa týka ostatných ukazovateľov aj v porovnaní s výrobkami z dovozu zo zahraničia, ktoré sa viac či menej stabilne už objavujú pod rôznymi značkami v distribučnej sieti (pochopiteľne so sebou nesie určité obmedzenia a riziká).

 

Porovnanie cien tovaru Navštívte Argena.sk v ShopMania

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie