Aké sú účinky koloidného striebra na ľudský organizmus

 

Cit.(4) : Vykonané in vitro štúdie antimikrobiálnej aktivity nanočastíc striebra preukázali vysokú bakteriostatickú a fungistatickú aktivitu pri veľmi nízkych koncentráciách (1 µg.ml-1 až 10 µg.ml-1, čiže 1 až 10 ppm), ktoré súčastne nevykazujú akútnu cytotoxicitu voči bunkám cicavcov, ktorá bola stanovená pri koncentráciách vyšších ako 30 µg.ml-1, čiže 30 ppm. Nanočastice striebra tak nachádzajú uplatnenie napr. v medicíne na potlačenie infekcií pri liečbe popálenín, či k obmedzeniu tvorby bakteriálneho biofilmu na cievnych náhradách, katétroch, či protézach. (viď tiež (5) )

Menej je v tomto prípade viac, pretože koloidné striebro vo vyšších koncentráciách nie je úplne neškodné pre človeka i zvieratá. Koloidné striebro je prijímané bunkou prevažne procesom, nazývaným endocytóza a vylučované procesom exocytózy. Pretože endocytóza prebieha rýchlejšie, ako exocytóza, pri vyšších koncentráciách sa nestačia nanočastice úplne vylučovať a zostávajú v bunke, kde môžu spôsobiť poškodenie vnútrobunkových štruktúr (6). 

Mechanizmus cytotoxického pôsobenia nanočastíc striebra vyššej koncentrácie (100 ppm, 6-20 nm) skúmali P. V. AshaRani et al. na ľudských bunkách - pľúcnych fibrioblastoch a rakovinových bunkách glioblastómu. Toxicita bola vyhodnotená pomocou zmien v bunkovej morfológii, životaschopnosti bunky, metabolickej aktivity a oxidatívneho stresu. Nanočastice znížili množstvo ATP v bunke, čo malo negatívny dopad na mitochondrie a zvýšili produkciu kyslíkových radikálov ROS. Nanočastice tiež poškodzovali DNA. Aplikácia nanočastíc spôsobila zastavenie bunkového cyklu v G2/M fáze, pravdepodobne kvôli oprave poškodenej DNA. Farbenie Annexin-V propidium jodidom (PI) nepreukázalo žiadne masívne prejavy apoptózy, alebo nekrózy

Analýza transmisným elektrónovým mikroskopom (TEM) zistila prítomnosť nanočastíc vo vnútri mitochondrie a jadra, ktoré spôsobujú mitochondriálnu toxicitu a poškodenie DNA. Možným mechanizmom toxicity je narušenie mitochondriálneho dýchacieho reťazca. Vyššia citlivosť buniek glioblastómu a ich zastavený bunkový cyklus v G2/M fáze by mohli byť využité pre štúdium vyšších koncentrácií nanočastíc striebra ako lieku na rakovinu. (7), (8), (9)

LD50 koloidného striebra, stanovená na laboratórnych potkanoch bola určená na 1266 mg/kg per os a 284 mg/kg injekčne, takže je klasifikované jako "nepatrne toxická substancia"(10) 

(Priemerne vážiaci človek by musel vypiť vyše 4000 l koloidného striebra o koncentrácii 20 ppm v krátkom čase, aby sa otrávil). 

Kontraindikácie koloidného striebra nie sú známe, s výnimkou alergie na striebro, preto je vhodné u alergikov vykonať príslušný test. Naopak, bol zistený synergický (zosilňujúci) efekt v kombinácii s niektorými antibiotikami (napr. polymyxin B, gramicidin S) (11). 

Hemolytické pôsobenie (rozklad červených krviniek) je u koloidného striebra (kde je bežnou koncentráciou 10-40 ppm) mimoriadne nízke (HC50 bola stanovená na viac ako 1024 ppm - čiže v porovnaní s antibiotikami alebo katiónmi striebra v roztoku čisto iónového striebra nastupuje u koloidného striebra riziková hemolytická koncentrácia až od rádovo 10-100 násobne vyššej hodnoty) (11).

 

Porovnanie cien tovaru Navštívte Argena.sk v ShopMania

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie